Historia
Jurga Kazimierz (15 II 1935 Kościan – 26 I 2021 Poznań)
W 1959 roku ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracą magisterską pt. „Wpływ naprężeń zginających na własności dielektryczne tytanianu barowo-strontowego”. Stopień doktora otrzymał w 1971 roku na podstawie pracy pt.” Opracowanie metody pomiaru czasów relaksacji spin-siatka protonów chemicznie nierównoważnych w jądrowym rezonansie paramagnetycznym”. Habilitował się w 1982 roku na podstawie oceny osiągnięć naukowych i rozprawy dotyczącej „Wieloimpulsowych metod Magnetycznego Rezonansu Jądrowego badania dynamiki molekularnej w ciałach stałych i cieczach”. Tytuł profesora nauk fizycznych otrzymał w 1993. Przez 17 lat (1988-2005) kierował Zakładem Fizyki Wysokich Ciśnień na Wydziale Fizyki. Staże naukowe odbył na Uniwersytecie w Liège, Uniwersytecie w Gainesville i Uniwersytecie w Pretorii.
Profesor Kazimierz Jurga prowadził badania w dziedzinie spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego MRJ, był konstruktorem unikatowej aparatury naukowej. Opracował projekt i skonstruował pierwszy w Polsce sprawnie działający impulsowy spektrometr NMR do badania ciała stałego (1972), a także unikatową głowicę spektrometru NMR do pomiaru czasów relaksacji poza rezonansem (1996).
Hołderna-Natkaniec Krystyna (2 VI 1946 Środa Wlkp. – 21 VII 2019 Poznań)
Studia z fizyki ukończyła na poznańskim UAM w 1968 pracą magisterską dotyczącą badania polikrystalicznych ferroelektryków metodą jądrowego rezonansu paramagnetycznego. Doktoryzowała się w 1977 na podstawie pracy Badania wpływu wysokiego ciśnienia hydrostatycznego na dynamikę wód krystalizacyjnych Soli Seignett´a. Habilitację uzyskała w 1988 na podstawie rozprawy Badanie wpływu ciśnienia hydrostatycznego na dynamikę wewnętrzną d-kamfory, dl-kamfenu, dl-izoborneolu i dl-borneolu. W 1995 awansowała na stanowisko profesora nadzwyczajnego, w 2011 uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Hołderna-Natkaniec specjalizowała się w spektroskopii wibracyjnej i badaniach ciał stałych oraz amorficznych metodą JRP.