Przykładowe projekty badawcze
Badanie procesów samoorganizacji modyfikowanych termoplastycznych elastomerów
Termoplastyczne elastomery (TPE) to kopolimery blokowe złożone ze sztywnych i elastycznych segmentów zdolnych do samoorganizacji w elementy nanostrukturalne w następstwie indukowanej mikroseparacji fazowej. Kopolimery trójblokowe w selektywnych rozpuszczalnikach ulegają zmianom morfologicznym w odpowiedzi na temperaturę lub pH. Można je między innymi stosować jako nośniki w systemach dostarczania leków lub jako fotowoltaiczne żele elastomerowe.
Celem tego projektu jest zbadanie wpływu temperatury i pH na dynamikę molekularną i strukturę modyfikowanego kopolimeru blokowego poli (styren-b-izopren-b-styren) (SIS).
Badanie wpływu temperatury i ciśnienia na własności fizykochemiczne nowych pochodnych triazolopirydazyny technikami MRJ
Pochodne triazolopirydazyny wzbudzają ogromne zainteresowanie ze względu na ich liczne zastosowania jako składniki leków między innymi o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym, przeciwnowotworowym, przeciwlękowym i przeciwbólowym. Proces technologiczny otrzymywania leków jest obszarem oddziaływań wielu zmiennych, których źródłem jest m. in. metoda wytwarzania, właściwości materiałów wyjściowych, działanie urządzeń produkcyjnych czy też środowisko wytwarzania. Niniejszy projekt obejmuje liczne badania eksperymentalne i symulacje molekularne, których celem jest wnikliwa ocena zarówno przydatności farmakologicznej badanych związków, a także określenie zmian własności fizycznych i chemicznych pod wpływem czynników zewnętrznych (takich jak temperatura i ciśnienie) w dalszym etapie formulacji leków.
Celem projektu jest zbadanie wpływu temperatury i ciśnienia na strukturę i dynamikę molekularną nowych pochodnych triazolopirydazyny jako potencjalnych składników leków o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym.
Badanie dyfuzji spinowej w układach heterogenicznych metodą MRJ
Proces dyfuzji spinowej wykorzystywany jest do badań struktury szerokiej klasy materiałów miedzy innymi kopolimerów, mieszanin polimerowych, kompozytów lub materiałów biologicznych. W układach niejednorodnych występują tzw. domeny, czyli małe obszary różnych faz, które łącznie tworzą tzw. mikrostrukturę danej substancji. W eksperymencie MRJ wykorzystuje się zróżnicowanie dynamiki molekularnej w poszczególnych domenach. Przy wykorzystaniu odpowiednich sekwencji pomiarowych można dokonać przestrzennego zróżnicowania orientacji spinów w obrębie poszczególnych domen, a następnie obserwować powrót układu do stanu równowagi termodynamicznej, który osiągany jest w wyniku relaksacji spin-sieć oraz dyfuzji spinowej.
Celem tego projektu jest określenie wielkości domen w układach heterogenicznych na podstawie eksperymentu jądrowego rezonansu magnetycznego z wykorzystaniem zjawiska dyfuzji spinowej.